Uživatel nepřihlášen
Herní táta
RSS kanál blogu
Píše: killjezor - Rubrika: Blogy
Blog nevyjadřuje názor redakce Zing, více zde.
Herní táta

Deník herníh táty o herní době, aneb pro někoho se rapidně prodlužuje

Pátek 23.9.2016 13:35 - Autor: killjezor
To se mi líbí

Deník herníh táty o herní době, aneb pro někoho se rapidně prodlužujeNe každý je naštvaný, že se herní doba ve hře pro jednoho hráče nových pecek rapidně snižuje. Někdo to naopak vítá.

Možná mě někdo začne nesnášet (třeba jako moje žena, kterou právě tahle moje vlastnost dost vytáčí), ale dnes začnu dost hluboko v minulosti, řekněme že to vezmu od "Marky Terky". A taky pěkně zeširoka. V dřevních dobách hraní nikdo neřešil čas strávený u hraní jedné hry. Buď se prostě hrály celý rok pořád dokola, anebo se daly hrát celý ten rok pořád dokola. A nikomu nevadilo, že třeba takový Princ z Persie měl herní dobu vlastně jen 60 minut (+ loadingy samozřejmě). Osobně jsem tuhle informaci zjistil až po X letech a vzhledem k tomu, že jsem ho hrál jen na gymplu ve výpočetce a jedna hodina měla jen 45 minut, tak jsem vlastně neměl šanci jej někdy dohrát. Při pohledu zpět je to trochu smutné.

Pak ale jedou přišel první komp, objevil se u mé tehdejší přítelkyně. Ehm, ona je to vlastně ta stejná přítelkyně, se kterou teď žiju ve svazku manželském, ale tohle je téma pro jiný typ webu. Doba se posunula kupředu a já měl na kompíku nainstalované pecky jakými byl první Half, třetí Mechwarrior nebo první, rozporuplný, Carmageddon. Ne však všechny najednou. Pěkně postupně, protože tolik místa tehdy ten harddisk prostě neměl. I tak jsem Halfa hrál děsně dlouho. Dnes neumím říct jak moc to bylo, ale doteď mi to připadá děsně dlouho. A ač dávkováno po malých kapkách, neuvěřitelně mne to bavilo.Jedním důvodem předlouhého hraní byla sice jeho nepravidelnost, nicméně tím hlavním bylo a je něco jiného. Jsem člověk, který asi dokáže ocenit práci designerů prostředí. Nebo to tak prostě omlouvám. Opravdu mě baví zajít přes celou mapu někam, kde vlastně vůbec nemusíte chodit a to prostě jen proto, abych se podíval, jak to tam vypadá. Ve frenetických akcích, které normální hráč proběhne jako zajíc s vrtulí v pr…., ehm, v zadní části těla, se dokážu kochat, rozhlížet a užívat si. Prostě typický krajinkář. Proto mi třeba také některé díly série Call of Duty nepřipadají jako rychlokvašky na jedno odpoledne, ale naopak je to pro mne zábava na několik celých víkendů, a od svých UI spolubojovníků v singlu slyším pořád něco jako "Hurry up!", "Zdržuješ zbytek armády botů!" a "Lemro líná!"

Painkiller a Serious Sam jsou dalšími příklady. Kolikrát jsem běžel 10 minut na druhý konec lokace jen tak. Ze zvědavosti. Jak třeba vypadá ten strom v dálce zblízka a jestli se k němu vůbec dostanu? A tak se mi herní doba natahovala a natahovala a ze stejného důvodu natahuje stále. Z třetího Dooma jsem neměl pocit koridoru jen proto, že jsem po vyčištění místnosti chodil s baterkou a nahlížel do každého rohu, jak to tam vypadá pěkně a kupodivu i funkčně. Dokážu ocenit, když potrubí vypadá jako potrubí a hlavně je vedeno naprosto logicky. Když na sebe navazuje a když jsou větrací šachty, opravdu navrženy i z pohledu architektonického a neplní jen funkci účelových plechových zkratek.

Možná to nějakého vývojáře potěší, mi to ale přináší celkem problémy. Nemůžu se spolehnout na dobu, jakou udává marketing ve svých PR žvástech… Naštěstí, pro mne, jsem si za ten čas strávený u kompu hraním, odvodil matematický vzorec mé herní doby. A ten používám před každou koupí nové pecky. Stačí vzít dobu udávanou tvůrci, pak tu, kterou zjistím při čtení 2 až 3 recenzí, a aspoň přibližně je všechny zprůměrovat. Tuto veličinu označme třeba n. Pak stačí vložit do vzorce x = n + n/2, kde x je má osobní čistá délka herního času zájmového titulu. Vychází mi to v 95% případů.A teď, pokud máte inteligenci vyšší než Listerův toastovač a četli jste pár mých předchozích psaveckých pokusů, pochopíte, proč nesnáším otevřené světy většiny RPGéček. Moje touha vidět takřka vše. Nahlídnout do každého stavení, splnit každý nejblbější vedlejší questík, zkusit hned napoprvé všechny přístupové cesty, tak nemáte šanci vydržet hrát nějaké PRG déle než 10 hodin. A nezbláznit se. Z toho mi třeba vychází 3x rozehraný Olivion, 4x první Mass Effect, 3x první Zaklínač a hodně dalších her, které se mi válí na plackách nebo digitálně na Steamu a které nikdy nedohraju. Já jsem prostě stvořen pro koridorovky.

A když jsem téma tohoto herního táty nadhodil doma, bylo mi mé vysvětlení shrnuto do jedné věty mnohem prostějším způsobem: “Jsi magor!” Před nějakými 5 roky jsme oslavili 2 roky naší dcery a tehdy udělali druhou sadu fotek u profesionálního fotografa a začali s přestavbou ložnice na dětský pokoj. Právě u takových příležitostí si uvědomíte, že dobu strávenou ve virtuálním světě pak nikde nenaženete a že v reálu děsně chybí. Ale to asi víme všichni.

A co jinak vy? Jste spíše magorem nebo normálním, konzumním hráčem? Samozřejmě to rozlišujte jen mezi hráči. Kdybyste porovnávali neherní část obyvatelstva a pařany, tak jsme magoři všichni.

Tisk
Hodnocení:
( Zbývají 3 hlasy pro zveřejnění hodnocení ) Ohodnoťte článek kliknutím na hvězdičku.
 

Napsat nový komentář

Komentář k blogovému článku Deník herníh táty o herní době, aneb pro někoho se rapidně prodlužuje
Pro psaní musíte být přihlášen.
[+] Smajlíci
:gun: :-) 8-) ;-) :angry: :-D :lol: :dance: :thumbup: :shock: :-( :nah: :lala:
En.kidu    Hele, já to mám podobné jako killjezor. Prozkoumám celý svět, každý kout, všechny kvesty, ale zřídka kdy pak hraju takovou hru vícekrát. Jediné dvě čestné vyjímky v tomto jsou Morrowind a Oblivion. Jelikož jsem byl v týmu, který tyto hry překládal, tak jsem je znal dost detailně a pak jsem si dal několik let pauzu a teprve potom jsem si to zahrál a ikdyž jsem to "znal" a věděl jsem, co kde na mě bafne a jaká věta v dialogu mě čeká, tak jsem si to vychutnal a celé prolezl :-)

Ale nepředstavujte si, že sedím celé dny u jedné hry. Já to různě prokládám. Jedno odpoledne chvilku PS4 Inquisition nebo SteamWorld, pak na PC Enslaved, pak na tabletu Nonogramy... Prostě dle chuti a času. Ale to asi znáte všichni.
En.kiduenkidu35527
    27.9.2016 07:56
En.kidu

@ odpověď na komentář od Alfajk:Hele, já to mám podobné jako killjezor. Prozkoumám celý svět, každý kout, všechny kvesty, ale zřídka kdy pak hraju takovou hru vícekrát. Jediné dvě čestné vyjímky v tomto jsou Morrowind a Oblivion. Jelikož jsem byl v týmu, který tyto hry překládal, tak jsem je znal dost detailně a pak jsem si dal několik let pauzu a teprve potom jsem si to zahrál a ikdyž jsem to "znal" a věděl jsem, co kde na mě bafne a jaká věta v dialogu mě čeká, tak jsem si to vychutnal a celé prolezl :-)

Ale nepředstavujte si, že sedím celé dny u jedné hry. Já to různě prokládám. Jedno odpoledne chvilku PS4 Inquisition nebo SteamWorld, pak na PC Enslaved, pak na tabletu Nonogramy... Prostě dle chuti a času. Ale to asi znáte všichni.

Alfajk napsal:tohle "rozcrcany" hrani jsem nikdy nepochopil, to bych radsi nehral, nez takhle vsechno "rozdelal"... nemam rad ty ruzny jrpg a tahovky, kde je herni doba 150+ hodin, ale stejne tak me neuspokoji 6 hodinovej koridor

Alfajk    tohle "rozcrcany" hrani jsem nikdy nepochopil, to bych radsi nehral, nez takhle vsechno "rozdelal"... nemam rad ty ruzny jrpg a tahovky, kde je herni doba 150+ hodin, ale stejne tak me neuspokoji 6 hodinovej koridorAlfajkalfajk16671    26.9.2016 12:52 Alfajk

tohle "rozcrcany" hrani jsem nikdy nepochopil, to bych radsi nehral, nez takhle vsechno "rozdelal"... nemam rad ty ruzny jrpg a tahovky, kde je herni doba 150+ hodin, ale stejne tak me neuspokoji 6 hodinovej koridor

killjezor člen redakce    No že bych hrál 1/3 roku každý den jednu hru... no z toho jsem už asi vyrostl :D I když je fakt, že někdy člověka něco chytí a nepustí. Osobně to tak mám se sérií Borderlands. Vždycky mi to na začátku přijde děsně divné, o ničem, repetitivní a pak zjistím, že už u toho sedím druhý měsíc každý večer :Dkilljezorkilljezor26380    26.9.2016 10:21 killjezor

@ odpověď na komentář od En.kidu:No že bych hrál 1/3 roku každý den jednu hru... no z toho jsem už asi vyrostl :D I když je fakt, že někdy člověka něco chytí a nepustí. Osobně to tak mám se sérií Borderlands. Vždycky mi to na začátku přijde děsně divné, o ničem, repetitivní a pak zjistím, že už u toho sedím druhý měsíc každý večer :D

En.kidu napsal:Jak říkám, nemusí být špatně ... 930 hodin je pouze 117, 5 dní (po 8 hodinách) ... no napíšu ti, až to Inquisition dohraju.

En.kidu    Jak říkám, nemusí být špatně ... 930 hodin je pouze 117, 5 dní (po 8 hodinách) ... no napíšu ti, až to Inquisition dohraju.En.kiduenkidu35527    26.9.2016 10:09 En.kidu

@ odpověď na komentář od killjezor:Jak říkám, nemusí být špatně ... 930 hodin je pouze 117, 5 dní (po 8 hodinách) ... no napíšu ti, až to Inquisition dohraju.

killjezor napsal:Ten první vzorec byl špatně. To by pak třeba u 30hodinového RPG byla prvotní doba hraní něco kolem 930 hodin a to by fakt nešlo ;-)
Jinak děkuju!

killjezor člen redakce    Ten první vzorec byl špatně. To by pak třeba u 30hodinového RPG byla prvotní doba hraní něco kolem 930 hodin a to by fakt nešlo ;-)
Jinak děkuju!
killjezorkilljezor26380
    26.9.2016 09:16
killjezor

@ odpověď na komentář od En.kidu:Ten první vzorec byl špatně. To by pak třeba u 30hodinového RPG byla prvotní doba hraní něco kolem 930 hodin a to by fakt nešlo ;-)
Jinak děkuju!

En.kidu napsal:Hezké počtení. dík. ... nejsem korytník, spíš naopak, ale zahraju si rád, cokoliv s pěkným příběhem.

Chtěl jsem jen říct, že ten původní vzorec zase tak špatně být nemusel. Aktuálně hraju DA: Inquisition. Jsem tak v 40% a už mám nahráno 70h dle aktuálního savu + 21h z předchozího hraní, které se mi nepovedlo a když bych k tomu přidal loadování po smrti ... jsem někde tak na 110h určitě. Sám jsem zvědav, jak dlouho to ještě budu hrát, než ledy povolí a některá tam postava mi dá... což u BioWare zpravidla značí očekávaný konec příběhu ;-)

En.kidu    Hezké počtení. dík. ... nejsem korytník, spíš naopak, ale zahraju si rád, cokoliv s pěkným příběhem.

Chtěl jsem jen říct, že ten původní vzorec zase tak špatně být nemusel. Aktuálně hraju DA: Inquisition. Jsem tak v 40% a už mám nahráno 70h dle aktuálního savu + 21h z předchozího hraní, které se mi nepovedlo a když bych k tomu přidal loadování po smrti ... jsem někde tak na 110h určitě. Sám jsem zvědav, jak dlouho to ještě budu hrát, než ledy povolí a některá tam postava mi dá... což u BioWare zpravidla značí očekávaný konec příběhu ;-)
En.kiduenkidu35527
    26.9.2016 09:03
En.kidu

@ odpověď na komentář od killjezor:Hezké počtení. dík. ... nejsem korytník, spíš naopak, ale zahraju si rád, cokoliv s pěkným příběhem.

Chtěl jsem jen říct, že ten původní vzorec zase tak špatně být nemusel. Aktuálně hraju DA: Inquisition. Jsem tak v 40% a už mám nahráno 70h dle aktuálního savu + 21h z předchozího hraní, které se mi nepovedlo a když bych k tomu přidal loadování po smrti ... jsem někde tak na 110h určitě. Sám jsem zvědav, jak dlouho to ještě budu hrát, než ledy povolí a některá tam postava mi dá... což u BioWare zpravidla značí očekávaný konec příběhu ;-)

killjezor napsal:Díky že u toho čtení někdo uvažuje. Samozřejmě jsem debil a blbě to opsal. Nemá to být X na 2, ale X děleno 2. Už je to opravené.

killjezor člen redakce    Díky že u toho čtení někdo uvažuje. Samozřejmě jsem debil a blbě to opsal. Nemá to být X na 2, ale X děleno 2. Už je to opravené.killjezorkilljezor26380    24.9.2016 10:22 killjezor

@ odpověď na komentář od cajteekanee:Díky že u toho čtení někdo uvažuje. Samozřejmě jsem debil a blbě to opsal. Nemá to být X na 2, ale X děleno 2. Už je to opravené.

cajteekanee napsal:Ok, nechci tu nějak chytračit, ale podle tvého vzorce vychází, že desetihodinovou hru Hraješ 110 hodin, což se mi zdá nemožný.

cajteekanee   1x   Ok, nechci tu nějak chytračit, ale podle tvého vzorce vychází, že desetihodinovou hru Hraješ 110 hodin, což se mi zdá nemožný.cajteekaneecajteekanee25741    24.9.2016 08:53 cajteekanee

Ok, nechci tu nějak chytračit, ale podle tvého vzorce vychází, že desetihodinovou hru Hraješ 110 hodin, což se mi zdá nemožný.

killjezor člen redakce    To je fakt, že to dohrát šlo, ale já se vždycky zasekl na začátku toho levelu, kdy člověk musel skákat někam napravo, smáčknout ovládání mříží a běžet rychle zpět doleva. To skákání bylo děsný problém a já to tehdy nedával :-(
Dohrání hry na 100% už neřeším, ale je fajn číst, že v tom nejsem sám ;-)
killjezorkilljezor26380
    23.9.2016 20:10
killjezor

@ odpověď na komentář od carhrozny:To je fakt, že to dohrát šlo, ale já se vždycky zasekl na začátku toho levelu, kdy člověk musel skákat někam napravo, smáčknout ovládání mříží a běžet rychle zpět doleva. To skákání bylo děsný problém a já to tehdy nedával :-(
Dohrání hry na 100% už neřeším, ale je fajn číst, že v tom nejsem sám ;-)

carhrozny napsal:Prince of Persia 1 má limit 60 minut na dohratie ale dá sa s trochou cviku dohrať za 30 minút. A super borci ho dávajú za 25. Takže si to mohol na 45 minútovej hodine dohrať :-D

Inak som na tom podobne ako ty ale skor preto lebo viem, že k tej hre čo aktuálne hrám sa už pravdepodobne nikdy nevrátim/dnes ich je už strašne veľa nie ako za starej ery/ tak sa snažím ju dohrať na maximum. Nie vždy sa to podarí, napríklad Mad Max som hral 81 hodín a chýbal mi už len kusok do 100% ale nenašiel som nejaký šrot v podzemných chodbách a už som toho mal po čase plné zuby tak som to dokončil bez toho.

killjezor člen redakce    Díky moc za to, že se Ti to líbí. Jinak ten vzorec platí pouze pro první průchod, kdy čumím na všechno. Po druhé je to o něco kratší, protože na spoustu míst už vůbec nechodím.killjezorkilljezor26380    23.9.2016 20:02 killjezor

@ odpověď na komentář od cajteekanee:Díky moc za to, že se Ti to líbí. Jinak ten vzorec platí pouze pro první průchod, kdy čumím na všechno. Po druhé je to o něco kratší, protože na spoustu míst už vůbec nechodím.

cajteekanee napsal:První chci říct, že râd čtu tvý články a chci se zeptat, jestli ten tvůj vzorec počítáš dobu jednoho průchodu a nebo čistém čas kolik v týmu hře nahraješ na několik průchodů?

carhrozny    Prince of Persia 1 má limit 60 minut na dohratie ale dá sa s trochou cviku dohrať za 30 minút. A super borci ho dávajú za 25. Takže si to mohol na 45 minútovej hodine dohrať :-D

Inak som na tom podobne ako ty ale skor preto lebo viem, že k tej hre čo aktuálne hrám sa už pravdepodobne nikdy nevrátim/dnes ich je už strašne veľa nie ako za starej ery/ tak sa snažím ju dohrať na maximum. Nie vždy sa to podarí, napríklad Mad Max som hral 81 hodín a chýbal mi už len kusok do 100% ale nenašiel som nejaký šrot v podzemných chodbách a už som toho mal po čase plné zuby tak som to dokončil bez toho.
carhroznycarhrozny27972
    23.9.2016 19:58
carhrozny

Prince of Persia 1 má limit 60 minut na dohratie ale dá sa s trochou cviku dohrať za 30 minút. A super borci ho dávajú za 25. Takže si to mohol na 45 minútovej hodine dohrať :-D

Inak som na tom podobne ako ty ale skor preto lebo viem, že k tej hre čo aktuálne hrám sa už pravdepodobne nikdy nevrátim/dnes ich je už strašne veľa nie ako za starej ery/ tak sa snažím ju dohrať na maximum. Nie vždy sa to podarí, napríklad Mad Max som hral 81 hodín a chýbal mi už len kusok do 100% ale nenašiel som nejaký šrot v podzemných chodbách a už som toho mal po čase plné zuby tak som to dokončil bez toho.

cajteekanee    První chci říct, že râd čtu tvý články a chci se zeptat, jestli ten tvůj vzorec počítáš dobu jednoho průchodu a nebo čistém čas kolik v týmu hře nahraješ na několik průchodů?cajteekaneecajteekanee25741    23.9.2016 18:26 cajteekanee

První chci říct, že râd čtu tvý články a chci se zeptat, jestli ten tvůj vzorec počítáš dobu jednoho průchodu a nebo čistém čas kolik v týmu hře nahraješ na několik průchodů?

O autorovi blogu

killjezor
killjezor
Muž, 40 let, Ostrava - Jih (Ostrava)

O videohry se zajímám aktivně od roku 1994. Miluji maso, knihy, komixy, kreslené ženy, anime, mangu a nejvíc trávení času se svou dcerou.

Motto: Čeština je freeware, nikoliv open-source. To znamená, klidně ji používej zdarma, ale neupravuj ji!

Založit herní BLOG